Zacharia

Zecharia (Zekeriya) Sitchin

Zecharia (Zekeriya) Sitchin kimdir?

M Selim tarafından Pt, 25/09/2017

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zecharia/Zekeriya; Azerbaycanlı ve Yahudi asıllı bir araştırmacı ve Sümerolugtur.

Zecharia Sitchin, 11 Temmuz 1920’de, Azerbaycan’ın Bakü şehrinde doğdu.

9 Ekim 2010’da, New York’ta öldü. On kitaplık Dünya Tarihçesi adlı kitap serisi ile; döneminde büyük sansasyona sebep oldu. Azeri ve Yahudi asıllı bilim adamı, Çivi yazısı dışında hiç bilinmeyen “ölü diller” konusundaki çalışmalarıyla da akademik sahada kendine önemli bir yer edinmiştir.

Zecharia Sitchin bir başka ifade ile Yakın Doğu tarihi ve arkeolojisi uzmanıdır. Eski Ahit (Tevrat ve Zebur) Sami ve Avrupa dilleri modern ve eski İbrani dili konularında eğitim almış ve Londra İktisadi ve Siyasal Bilimler Okulu´nda öğrenim gördükten sonra Londra Üniversitesi´nden mezun olmuştur.

Uzun yıllar gazetecilik ve yazarlık yaptıktan sonra New York´da yaşamış ve orada çalışmalarını sürdürmüştür. Sümerolog olması ile, Sümer dilini anlayan ve okuyan nadir ilim adamlarındandır. Özellikle son çalışmaları; Yakın Doğu´daki eski medeniyetlerce yazılan kil tablet metinleri ile ilgilidir.

– Sitchin pre-astronotiğin tanınmış bir temsilcisidir.

– Kitaplarında, Hıristiyanlık öncesi antik Sümer çivi yazı metinlerinin çevirisine dayanan teorisine göre, tarih öncesi çağlarındaki teorik bir on ikinci gezegen olan Nibiru’da yaşayan Anunaki adındaki uzaylılar; uzaydan gelip dünya topraklarını kolonize edip kendilerine bağladılar.

– Dünyadaki insanları da buradaki madenlerde çalıştırmak üzere “köle işgücü” olarak insanı yarattılar. Yani insanları yaratan ve kendileri için köle olarak kullananlar Nibiru’da yaşayan Anunaki adındaki uzaylılardır.

– Anunaki adındaki bu Uzaylılar; sonradan kendi gezegenlerini çevre problemleri yüzünden 432 000 yıl önce terk etmişlerdi.

– Onun görüşlerine göre; Mısır piramitleri Anunakilerin feza/uzay gemilerine iniş için yardımcılar olarak hizmet ettiler. Ona göre Anunakiler: “Tanrının Oğulları veya semavattan dünyaya gelen Devler”dir.

– Yine onun teori ve görüşlerine göre; zamanla uzaylılar insan kadınları ile çiftleşip insanlarla karıştılar. Nihayet, 13.000 yıl önce büyük bir sel felaketi oldu ve bu felâkette çok sayıda insan öldü. Ardından bu felaket sebebiyle insanlar ve uzaylılar arasında büyük bir savaş çıktı.
Sitchin’in İslam’a uymayan ve sadece birer düşünce ve teori olarak kalan bu ispatlanamamış iddiaları; o daha hayatta iken dönemin bilim adamları tarafından şiddetle eleştirildi.
Diğer taraftan bu düşünceleri; günümüz arkeleologlarına bazı konularda ilham kaynağı oldu ve kimi bilim adamlarının eski uygarlıklara bakış açısını değiştirmesi açısından etkili oldu.
bk.

Selam ve dua ile… Sorularla İslamiyet Alıntıdır

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir